Depremler Artıyor mu?

Son yıllarda daha çok deprem haberi duyduğumuzu ya da deprem yaşadığımızı hissediyor olabiliriz. Hatta bu durum, büyük bir deprem olacağını düşünmemize neden olabilir. Aslında dünya genelinde kaydedilen verilere baktığımızda bunların doğru olmadığını; farklı sebeplerden dolayı bu fikirlere kapıldığımızı görüyoruz.

Öncelikle geçici artışlar veya azalmalar, deprem sıklığının normal dalgalanmasının bir parçasıdır. Dünya çapında ne bir artış ne de azalma, büyük bir depremin yakın olduğunun göstergesi değildir.

Uzun vadeli kayıtlara göre (yaklaşık 1900’den beri), herhangi bir yılda ortalama 16 büyük deprem olması beklenmektedir. Bu depremlerin 15 tanesinin 7 büyüklüğünde; 1 tanesinin de 8 veya üzeri bir büyüklükte olabileceği tahmin ediliyor. Son 40-50 yıllık kayıtlara bakıldığında ise ortalama büyük deprem sayısının yaklaşık 12 kez aşıldığı; diğer yıllarda hep beklenen ortalamada deprem yaşandığı biliniyor.

Bütün bu veriler göz önüne alındığında daha fazla deprem yaşıyormuşuz gibi görünmesinin birkaç nedeni olabilir;

  • Yerleşim yerlerindeki depremler, uzak bölgelerde meydana gelen depremlerden çok daha fazla ses getirir. Bu nedenle tesadüfen bir dizi deprem nüfus merkezlerini vurduğunda sayısı artmış gibi görünüyor olabilir.
  • Nüfus artışları, depreme yatkın bölgelerde her zamankinden daha fazla insan olduğu anlamına gelir bu da deprem sayısı aynı olsa bile etkiyi artırabilir.
  • Uzun vadeli ortalamalar oldukça sabit olmasına rağmen, herhangi bir dönemde deprem kümeleri oluşur. Bunlar bazen tesadüfi bazen de büyük bir depremden ya da yoğun bir fay bölgesindeki hareketlenmeden dolayı üst üste depremler oluşturabilir. Eğer bu doğal kümeler yoğun nüfuslu bölgelerde olursa depremler artıyormuş gibi algıya neden olabilir.
  • Küresel iletişimdeki büyük gelişmeler dünyanın her yerinde gerçekleşen depremleri çok hızlı bir şekilde duymamızı ve etkilerini görmemizi sağlıyor. Bu durum, daha fazla insanın depremlerin ve etkilerinin farkında olduğu anlamına geliyor.
  • Deprem bilimindeki gelişmeler de depremlerin arttığını hissetmemize neden olabilir. Çünkü günümüzde daha fazla ölçüm cihazına sahibiz ve daha fazla depremi ölçüp kaydedebiliyoruz.

Referanslar:

Eksiksiz malzemeleri ve eğitici içeriğiyle DEVAD Setini keşfedin.

Hemen Sipariş Ver