Deprem Sırasında Farklı Alanlarda Nasıl Güvende Kalacağınızı Biliyor musunuz?

Depreme herhangi bir yerde yakalanabiliriz. Birçok durumda, çök-kapan-tutun pozisyonuna geçerek kendinizi koruyabilirsiniz. Bununla birlikte, bulunduğunuz alana uygun alacağınız ek önlemlerle depremi en az riskle atlatabilirsiniz.

  • Eğer içerideysen, içeride kalın.1,2

Deprem sırasında dışarıya veya diğer odalara koşmayın. Bulunduğunuz yerde kalırsanız, yaralanma olasılığınız azalır. Sarsıntı başladığında camdan, asılı nesnelerden, kitaplıklardan, içinde kırılacak eşya olan dolaplardan veya düşebilecek diğer büyük mobilyalardan mümkünse uzaklaşın. Mutfaktaysanız, hızlıca ocağı kapatın ve ilk sallama belirtisinde çök-kapan-tutun pozisyonuna geçin.

Genellikle apartmanların dış duvarları ve kapı eşikleri güvenli değildir, deprem anında buralardan uzak durmaya çalışın. Koridorlar çoğunlukla iç duvarlarla çevrelendiklerinden daha güvenlidir.

  • Eğer yüksek bir binadaysanız;1

Pencerelerden ve dış duvarlardan uzaklaşın ve binada kalın. Asansörleri kullanmayın, elektrik kesilebilir ve yangın sistemleri devreye girebilir. Eğer içeride mahsur kalırsanız, sakin olmaya çalışın. Yapının sert veya metal kısımlarına vurarak birinin dikkatini çekmeye çalışabilirsiniz, bunu yapmak kurtarılma şansınızı artırabilir.

  • Eğer kalabalık bir yerdeyseniz;1

Çök-kapan-tutun pozisyonuna geçin. Kapılara gitmek için acele etmeyin, diğer insanlar da aynı fikre sahip olacaktır. Düşebilecek nesneler içeren vitrin raflarından uzaklaşın. Mümkünse, siper alın, başınızı ve yüzünüzü düşen döküntü veya camlardan korumak için çevrenizde olan eşyalardan faydalanın.

  • Bir stadyum veya tiyatro gibi bir alandaysanız;1

Koltuğunuzda kalın. Başınızı ve boynunuzu kollarınızla veya mümkün olan herhangi bir şekilde koruyun. Sallantı bitene kadar ayrılmayın, artçı sarsıntılar sırasında düşebilecek herhangi bir şeye dikkat ederek dışarı çıkın.

  • Kıyıya yakınsanız;1

Sarsıntı bitene kadar bulunduğunuz yerde kalın. Şiddetli bir sarsıntı 20 saniyeden daha uzun sürerse, tsunami oluşabilir. Bu ihtimale karşı sarsıntı bittikten sonra yüksek bir yere geçin. Hızlı bir şekilde 3 kilometre iç kesimlere veya deniz seviyesinden en az 30 metre yüksekliğe doğru ilerleyin. Trafikten, enkazdan ve diğer tehlikelerden kaçınmak için araba kullanmak yerine hızlı yürüyün.

  • Eğer araç kullanıyorsanız;3

Aracı durdurup, anahtarı kontak üzerinde bırakarak araçtan çıkın, mümkünse açık bir alana geçin. Sarsıntı sırasında bir tünelin içindeyseniz ve çıkışa yakın değilseniz ya da kapalı bir otoparktaysanız; aracı durdurun ve yanına yan yatarak çök-kapan-tutun pozisyonuna geçin. Yukarıdan düşebilecek tavan, tünel gibi büyük kitleler aracı belki ezecek ama yok etmeyecektir. Araç içinde olduğunuz takdirde, aracın üzerine düşen bu parçalardan yaralanabilirsiniz.

  • Metroda ya da diğer toplu taşıma araçlarındaysanız;3

Gerekmedikçe, metro ya da trenden inmeyin. Elektriğe kapılabilirsiniz veya diğer hattan gelen başka bir metro ya da tren size çarpabilir. Sarsıntı bitinceye kadar metro ya da trenin içinde, sıkıca tutturulmuş askı, korkuluk veya herhangi bir yere tutunun. Metro veya tren personeli tarafından verilen talimatlara uyun.

Referanslar:

Eksiksiz malzemeleri ve eğitici içeriğiyle DEVAD Setini keşfedin.

Hemen Sipariş Ver