Afetler İçin Aile İletişim Planınız Hazır mı?

Bir felaket olduğunda aileniz bir arada olmayabilir ya da birbirinize ulaşamayabilirsiniz. Bu nedenle,  afet sırasında ve sonrasında nasıl iletişim kuracağınızı belirlemek oldukça önemlidir. Aşağıdaki öneriler aile iletişim planınızı oluştururken size yardımcı olabilir.

Bir Felaketten Önce1

 • Cep telefonunuzda ya da ev telefonunuzun yakınında acil durumda irtibata geçilecek kişilerin bir listesini bulundurun.
 • Aile bireyleriyle iletişim kuramamanız veya eve gidememeniz durumunda hem mahallenizde hem de şehir dışında bir aile buluşma yeri üzerinde anlaşın.
 • Önemli kişilerin adlarını, adreslerini ve telefon numaralarını içeren bir aile iletişim sayfası hazırlayın. Aile üyelerinin, diğer aile üyeleriyle iletişim kuramadıklarında iletişim kurmaları için şehir dışından bir kişiyi de listeyi ekleyin. Çoğu zaman, afetler sırasında şehirlerarası aramalar yapmak yerel aramalardan daha kolaydır.
 • Ailenin her üyesi için bir kişi kartı oluşturun. Bu kartları bir çantada, cüzdanda veya çocuğun sırt çantasında saklayın. Acil durumda irtibat kurulacak kişinin adını ve numarasını, şehir dışından irtibat kişisinin adını ve numarasını, mahalle buluşma yerini ve diğer önemli bilgileri ekleyin.
 • Çocuklara yardım için itfaiyeyi, ambulansı ve polisi nasıl ve ne zaman arayacaklarını öğretin.
 • Ailenizdeki herkesin kısa mesaj göndermeyi bildiğinden emin olun. Telefon aramaları yapamadığında, kısa mesajlar işe yarayabilir.

Bir Felaket Sırasında1

 • Ciddi acil durumlar dışında telefon görüşmesi yapmaktan kaçının. Bir arama yapmanız gerekiyorsa, konuşmayı kısa tutun.
 • Acil olmayan iletişim için telefon görüşmesi yapmak yerine kısa mesaj, e-posta ve sosyal medyayı kullanın. Çok fazla telefon görüşmesi ağ tıkanıklığına neden olabilir, acil bir durumda olan insanların yardım almasını engelleyebilir.
 • Şehir dışı irtibat kişinizi konumunuz ve durumunuz hakkında güncel tutun.

Bir Felaketten Sonra1

Ailenizi ya da yakınlarınızı güvende olduğunuza dair bilgilendirmek için mümkünse kısa mesaj ya da kısa bir aramayla iletişime geçin. Bununla birlikte telefonunuza indirdiğiniz çeşitli uygulamalarda güvendeyim seçeneğini işaretleyerek haber verebilirsiniz.

Afetlerde İletişim İçin Diğer Önemli İpuçları

 • Kısa mesajlar en iyisidir.2

Daha az bant genişliği gerektirdiğinden, bir telefon görüşmesi yapılamasa bile kısa mesajlar iletilebilir. Ağ tıkanıklığını en aza indirmek için cep telefonu görüşmelerini kısa tutun.

 • Telefonunuzun şarjını koruyun.2

İletişim sağladıktan sonra telefonları uçak moduna alın ve gereksiz uygulamaları kapatın.

 • Pilleri şarjlı tutun.2

Güneş enerjisi ile çalışsan şarj cihazları, pilleri sürekli şarj edebilmek için iyi bir seçenek olabilir.

Referanslar:

https://www.flaglercounty.gov/departments/emergency-services/emergency-management/personal-and-family-preparedness/family-emergency-communication-plan (Son erişim tarihi: 25.08.2021)

Eksiksiz malzemeleri ve eğitici içeriğiyle DEVAD Setini keşfedin.

Hemen Sipariş Ver